|
* Nervová soustava Mozek (encephalon)
- vznikl zvětšováním trubice hlavové části
- ZADNÍ MOZEK = prodloužená mícha + mozeček
- MOZEK STŘEDNÍ
- MOZEK PŘEDNÍ = mezimozek + koncový mozek tvořený dvěma hemisférami.
- Prodloužená mícha a most
- navazuje na míchu páteřní, je první součástí mozku, má podobnou strukturu jako mícha
- obsahuje seskupení neuronů = jádra. V nich končí senzorická a začínají motorická vlákna většiny hlavových nervů - 12 párů, jsou zodpovědné například za mimickou činnost obličeje. Jsou zde důležitá centra: dýchací, kardiovaskulární (oběhová), reflexy pro polykání, obranné reflexy – kašlání, kýchání, smrkání, zvracení
- Mozeček
- jemně rýhovaný, obsahuje senzomotorické centrum = koordinuje motorickou aktivitu, stabilitu, polohy ve stoje. Signály přicházejí do mozečku ze smyslových orgánů - informace získané ze svalů, šlach – proprioreceptory.
- Střední mozek
- zahrnuje vzestupné a sestupné nervové dráhy = je přechodnou stanicí. Jednou z částí středního mozku je čtverohrbolí (zahrnuje např. zrakové reflexy = pohybová souhra očí a sluchové reflexy).
- Mezimozek
- je tvořený párovými útvary = talamus, a nepárovým = hypotalamus (podvěsek mozkový). Talamus – předstupeň mozkové kůry, prochází jím všechny smyslové dráhy, uskutečňuje se zde hrubší integrace smyslových informací (třídění smyslových informací), má motorickou funkci Hypotalamus koordinuje funkci vnitřních orgánů a je nejvyšší stupeň endokrinní soustavy = řídí adenohypofýzu a produkuje hormony postupující do neurohypofýzy (oxytocin a ADH).
- Koncový mozek (velký mozek)
- vznikal s mozečkem jako poslední část nervové soustavy. Je největší částí mozku, tvoří ho 2 polokoule = hemisféry, jsou navzájem propojené mozkovým trámcem. Povrch tvoří mozková kůra (šedá kůra mozková), pod ní jsou bazální ganglia, limbický systém.
- Mozková kůra (neokortex) = vývojově nejmladší část mozku. Je silná asi 2-5mm, tvořen především těly neutronů = šedá barva. Obsahuje asi polovinu neuronů mozku. Kůra je zprohýbána do závitů = gyrů – vznikly procesem gyrifikace. Závity jsou oddělené rýhami (pouze nejvyspělejší formy savců mají neokortex rozdělen do závitů) na laloky = 4 laloky:
- čelní lalok: motorická + asociační oblast = sídlo nervových procesů, které označujeme jako myšlení, tvorba lidského vědomí (nervové mechanismy těchto dějů neznámé)
- temenní lalok: motorická oblasti pro signály z receptorů kožních a svalových
- týlní lalok: zrakové centrum
- spánkový lalok: centrum sluchové
- Bazální ganglia = skupiny neuronů uložené pod mozkovou kůrou, vytvářejí pohybovou aktivitu.
- Limbický systém = hraniční struktura mezi koncovým mozkem a mezimozkem, vývojově staré oblasti koncového mozku, prostřednictvím něho se uskutečňuje instinktivní a emociální chování.
- U savců mezi mozkem středním a prodlouženou míchou vzniká ještě most, tyto 3 části tvoří mozkový kmen. V mozku jsou 4 mozkové komory. Komory a kanálek obsahují tekutinu mozkomíšní mok.
- CNS má na povrchu 3 obaly = meningy. Rozlišujeme zevní obal = tvrdá blána tvořená vazivem a spojená s lebeční kostí, dále pavučnice a omozečnice protkaná cévami.
| |