Přeskočit: Obsah kurzuPřeskočit: Kup si celý kurz!
 

Kup si celý kurz!

Koupí tohoto online kurzu
vám budou zpřístupněny všechny ostatní studijní materiály -> odkaz ke koupi vede do internetového obchodu Samouk.cz pryč z výukového prostředí.

 
Přeskočit: Informace o dalších kurzech
 
 

*Syndromy

Porucha se nejčastěji projevuje v adolescentním věku mezi 19-30 rokem. U žen se vyskytuje obvykle později a v mírnější formě než u mužů. Obecně rozlišujeme několik typů schizofrenie, které se liší ve svých projevech a také obdobím, kdy se většinou začínají projevovat (např.: hebefrenií schizofrenie, simplexní schizofrenie….)

Příznaky (symptomy):

Pozitivní (psychotické): halucinace sluchové - komentovaní chování a myšlenek ve třetí osobě a zrakové - zkreslení velikosti, barvy

Negativní (emoční): apatie, necitlivost, emoce neodpovídající situaci, emoční nestálost (labilita), výrazná úzkost.

Kognitivní: narušená schopnost pracovní paměti, myšlenková pasivita (někdo mu implementuje nebo odstraňuje myšlenky z hlavy = intrapsychické halucinace), bludy (týkajíce se pronásledování, ovlivňování, vlastní velikosti)

Chování: neměnné opakující se gesta (psychomotorická agitovanost), strnulost a nehybnost v jedné poloze delší dobu (stupor)

Faktory podílející se na vzniku choroby:

Biologické:

Dopaminová hypotéza - příčinou vzniku pozitivních příznaků schizofrenie je nadměrná aktivita dopaminu na synapsích mozkových buněk.

Změny ve struktuře mozku - zvětšení objemu mozkových komor na úkor mozkové kůry a rozdělní aktivity určitých mozkových oblastí

Genetické:

Pravděpodobně se dědí předpoklady pro rozvoj této choroby, která poté může propuknout, většinou na základě působené nějaké silného emočního podnětu z prostředí jedince (smrt blízké osoby, týrání a jiné složité životní situace)

 
 
 
Přeskočit: Osobní menuPřeskočit: Kontaktní formulář
 

Kontaktní formulář