Přeskočit: Obsah kurzuPřeskočit: Kup si celý kurz!
 

Kup si celý kurz!

Koupí tohoto online kurzu
vám budou zpřístupněny všechny ostatní studijní materiály -> odkaz ke koupi vede do internetového obchodu Samouk.cz pryč z výukového prostředí.

 
Přeskočit: Informace o dalších kurzech
 
 

*Syndromy

Panická porucha

Nepředvídatelné ohraničené období intenzivního strachu - trvání 5 až 20 minut.

Příznaky:

Somatické: pocení, bušení srdce, bolesti na hrudi, popadání dechu, závratě, návaly horka
Emoční: pocity dušení, strach ze ztráty kontroly, strach ze smrti, pocity neskutečnosti

Generalizovaná úzkostná porucha

Nadměrné zabývání se starostmi, stresujícími myšlenkami, týkajících se – zdraví, financí, rodinného života atd. Prožívání nadměrné anxiety (úzkosti) je kolísavé, trvá aspoň 6 měsíců.

Příznaky:

Somatické: svalové napětí, roztřesenost, bolesti hlavy, nevolnost, bušení srdce
Psychické: ztráta kontroly, strach ze smrti, derealizace

Obsedantně-kompulzivní porucha

Příznaky:

Obsese: neodbytné opakující se myšlenky/ impulzy vyvolávající úzkost, (strach z nakažení, myšlenky týkající se násilí, sexuality...)

Kompulze: stereotypní, opakované, neúčelné chování k jehož vykonávání se jedinec cítí být puzen, aby se vyhnul pomyslnému neštěstí, i když málo pravděpodobnému (opakované čištění věcí, umývání si rukou, kontrolování zámků, modlení se)

Postižený jedinec sám uznává nesmyslnost daného chování a myšlenek. Realizace kompulzí vede k dočasnému uvolnění napětí a zastavení obsedantních myšlenek.

Posttraumatická stresová porucha (PTSP)

Vyskytuje se po vystavení jedince (jako účastník, svědek) extrémně stresové události či situaci s výjimečně ohrožujícím, katastrofickým charakterem (přírodní katastrofy, válka, kriminální činy, nehody). Jedinec na událost reagoval strachem, bezmocností, děsem.

Příznaky:

Neustále prožívání traumatické události ve formě snů, flashbacků vyhýbání se podnětům, či okolnostem připomínajícím stresor příznaky zvýšené aktivace jako: nadměrná laskavost, potíže se spánkem, výbuchy hněvu.

Příčiny úzkostných poruch:

Genetické: velká míra shody výskytu úzkostných poruch u jednovaječných dvojčat, doklady pro dědičnou podmíněnost také ze studie příbuzných

Biologické: při úzkostných poruchách předpoklad dysfunkce serotonergního, noradrenergního a dopaminergního systému (systémy neurotransmitterů)

 
 
 
Přeskočit: Osobní menuPřeskočit: Kontaktní formulář
 

Kontaktní formulář